częste pytania

Czy w gabinecie można wykonać zdjęcie RTG lub pantomograficzne?

Gabinet wyposażony jest w aparat RTG, wykonujący zdjęcia pojedynczych zębów, jak i pantomograf, który umożliwia wykonanie pantomogramu (zdjęcie całego uzębienia i okolicznych struktur). Urządzenia pracują w najnowszej technologii cyfrowej, w związku z czym dawki promieniowania są najmniejsze z możliwych i są w pełni bezpieczne nawet dla najmniejszych pacjentów czy kobiet w ciąży.

Boję się bólu. Czy można przeprowadzić leczenie pod narkozą?

W gabinetach stomatologicznych nie ma możliwości wykonywania zabiegów w znieczuleniu ogólnym, potocznie nazywanym narkozą. Takie zabiegi mogą być wykonywanie wyłącznie w warunkach szpitalnych, pod nadzorem anestezjologa. Nie mniej jednak współczesne środki znieczulające prawidłowo podane umożliwiają bezbolesne leczenie większości przypadków.

Co to jest leczenie kanałowe i kiedy jest konieczne?

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na dokładnym usunięciu z wnętrza zęba tzw. miazgi (naczyń i nerwów) oraz szczelnym wypełnieniu kanałów korzeniowych. Jest wymagane w tzw. nieodwracalnych zapaleniach miazgi. Ze strony pacjenta objawami świadczącymi o takim stanie jest ból samoistny, nocny, pulsujący, występujący kilka dni i słabo reagujący na środki przeciwbólowe. Dodatkowymi objawami mogą być pojawiające się stany ropne, uczucie wysadzania zęba z zębodołu, obrzęk twarzy czy powiększenie i bolesność węzłów chłonnych w okolicy szyi lub podwyższona temperatura ciała.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Leczenie kanałowe powinno być bezbolesne i zawsze wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Jednakże niektóre ostre stany zapalne powodują o wiele gorsze przenikanie środka znieczulającego i w takich przypadkach całkowite zniesienie bólu może być niemożliwe. Wtedy stosuje się inne metody leczenia (antybiotykoterapia, nacięcie ropnia) aż do czasu opanowania nagłego stanu.

Czy kobiety ciężarne mogą leczyć się u stomatologa?

Leczyć zęby należy zawsze, szczególnie w ciąży. W przeciwnym wypadku może dojść do groźnych powikłań zagrażających matce i dziecku. W obiegowej opinii panuje wiele mitów nt. leczenia stomatologicznego u ciężarnych kobiet, dlatego poniżej postaramy się je obalić zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

W czasie całego przebiegu ciąży można:

  1. dokonywać ekstrakcji i skalingu
  2. wykonywać zdjęcia RTG i pantomograficzne (ale tylko w technologii cyfrowej)
  3. podawać wybrane antybiotyki
  4. podawać wybrane znieczulenie
  5. leczyć zęby zachowawczo (ubytki) i endodontycznie (leczenie kanałowe)

Nie znalazłeś odpowiedzi na swój problem?

Kontakt